Ascophyllum nodosum, řasa pro naše zdraví

Chaluha bublinatá čili kelpa je mořská řasa, vyskytující se převážně na skalnatých pobřežích severního Atlantiku. Tento hnědý druh řasy je rozšířen zejména v Norsku, na Islandu, v Grónsku, ve Skotsku, ale i v Kanadě. Kořeny chaluhy jsou uchyceny ke skaliskům a dlouhé, několikametrové houževnaté stonky s kožovitými listy a s vejčitými vzduchovými měchýřky (bublinami) se vznášejí na hladině a absorbují sluneční světlo. Při sklizni se ponechávají alespoň čtvrtmetrové zbytky řasy, aby rychleji dorůstala. Další sklizeň se koná až za dva roky. V moři slouží chaluha bublinatá jednak jako potrava některých mořských živočichů, ale také jako jejich úkryt.

kelp-2147456__340

Co všechno řasa obsahuje a jak přispívá ke zdravému životnímu stylu? V chaluze bublinaté jsou obsaženy uhlohydráty, minerály a stopové prvky (především hodně jódu), vitamíny, oligosacharidy, betaglukany, aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, florotanniny, vláknina, fucoidany, díky nimž má řasa antioxidační účinky a posiluje imunitní systém. Ascophyllum nodosum má dále účinky protizánětlivé, antitrombotické a antiangiogenní, antibakteriální a údajně i antivirové. Užívá se při hubnutí, anebo pro zdravější chrup.

Řasa se konzumuje syrová, vařená v různých salátech, anebo se přidává do vývaru. Ale jistě existuje i mnoho jiných receptů.

Po sklizni se řasa pečlivě vysušuje a mele na prášek či na vločky. Přitom se také zkoumá přítomnost těžkých kovů, které se však zpravidla ve výše uvedených lokalitách nevyskytují, neboť jde o chráněné oblasti.

seaweed-2360116__340

Další využití chaluhy bublinaté: kelpový prášek se kromě využití v potravinářství (například k želírování) přidává do krmiva psů a koček, využívá se v biotechnologii a v kosmetice – vyrábí se z ní mýdlo, prospěšné jsou tělové zábaly, anebo peeling a ošetření obličeje.
Existují však i odpůrci velkých sklizní, kteří poukazují na to, že chaluha bublinatá je v moři nezbytná pro více než sto druhů mořských živočichů, pro divoké kachny a mořské ptáky.