Téměř všude už jsou klasické žárovky nahrazeny některými moderními světelnými zdroji. Mezi ně patří například i výbojky všeho druhu. Tato svítidla pracují za pomoci různých druhů použitelných plynů. Jistě každého hned napadne neon, který se používá už docela dlouho. Pokud navštívíme některé větší město, pak na nás bude blikat z různých světelných reklam a poutačů. Jiným druhem, které se ale také velice rozmáhá, jsou sodíkové výbojky.
- Ty se využívají především ve venkovním osvětlení pro parky a ulice.
- Kromě toho je můžeme zahlédnout i jako bezpečnostní nasvícení některých budov a areálů.
Tento druh výbojky je snadno rozpoznatelný podle monochromatického žlutého světla.
- Výhody tohoto druhu světelného zdroje jsou zcela jasné.
- Velmi dlouhá životnost, která je odhadována až na dvacet tisíc hodin.
- Kvalitní viditelnost i za velice husté mlhy.
- Další pozitivní vlastností je to, že způsobují méně světelného znečištění nežli některé jiné druhy světelných zdrojů. Proto se používají například na astronomických observatořích.
Zajímavé i pro sběratele
Některé druhy výbojek obsahují nebezpečné plyny (rtuť, xenon). Sodík je oproti nim lidskému organismu neškodný. Proto se dostávají sodíkové výbojky i do našich interiérů, kde jsou používány při jeho osvětlení. Největšího uplatnění ale stále dosahují ve venkovních prostorách.
- Své využití našly například při osvětlení různých sportovišť nebo výrobních hal.
Existují sodíkové výbojky nízkotlaké a vysokotlaké.Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že tento druh světelného zdroje je novodobý, první sodíkové výbojky se objevily už v polovině sedmdesátých let. Koncovky měly z niobu a dnes patří ke sběratelským kuriozitám. Tak se zkuste podívat na půdu nebo do sklepa, kde máte uskladněné staré nepotřebnosti. TŘEBA TAM MÁTE SKRYTÝ POKLAD A ANI O NĚM NEVÍTE.