Aby bylo vše jasné

Určitě už jste někdy v životě potkali někoho, kdo se nevyjadřoval o svých příjmech za odváděnou práci zrovna v superlativech. Určitě znáte někoho, kdo si aspoň někdy stěžuje, kterak si málo vydělává a nedokáže z toho vyžít. A někdy jsou takové projevy nespokojenosti plně na místě, protože jsou profese, v nichž se skutečně neplatí mnoho.

A protože není nedostatek peněz ničím příjemným, je záhodno, abychom mu ještě nenahrávali důsledky své nevědomosti. Což by se mohlo věru lehce stát.

tuhlička s penězi

Zkrátka a dobře si na sebe musíme vydělávat, a to tolik, aby to stačilo aspoň na základní životní potřeby. A proto je součástí každé pracovní smlouvy i stanovení mzdy, která se tu bude zaměstnanci poskytovat. A obvykle se takto stanovuje hrubá mzda, již zaměstnavatel zaměstnanci dá.

Ale to, že se někomu jeho hrubá mzda líbí, ještě neznamená, že bude dotyčný spokojený i o výplatě. Mnozí z nás si totiž pletou pojmy a až pozdě zjistí, že zmíněná hrubá mzda není tím, co se pod názvem čistá mzda zaměstnancům skutečně vyplácí. Pracovníci totiž dostávají jenom to, co ze zmíněné hrubé mzdy zbývá, když se z ní strhne daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění.

vyobrazení eur

A proto si v ideálním případě žádá taková čistá mzda výpočet. Každý by si ji měl vypočítat, aby věděl nejen to, co za něj hodlá zaměstnavatel utratit, ale i to, kolik že vážně dostane. Protože to je to, co u lidí ovlivňuje jejich životní úroveň.

A že jste jenom obyčejní lidé, kteří nestudovali účetnictví, a tudíž nevíte jak na to? Pak je tu snadná pomoc. Můžete totiž k přepočtu své hrubé mzdy na čistou využít i internetovou kalkulačku. I ta vám prokáže dobrou službu, i ta po zadání faktů ukáže, jak se věci mají a co kdo opravdu dostane.

Díky takové kalkulačce je možné klidně i hned zjistit, kolik kdo dostane, z čeho by měl vyžít. A může posoudit, zda to akceptuje nebo ne. Protože peníze jsou důležité a za almužnu nikdo pracovat nepůjde.