Borůvky by neměly chybět v žádném jídelníčku

Pro terapeutické účely se z borůvčí používají nejen malé modrofialové plody, ale i listy. Lidé pochopili, jak je borůvka pro člověka užitečná, ale lesnímu keři se na zahradě nedaří, protože tam nemá správné podmínky. A tak byla vyšlechtěná velká zahradní borůvka, které se někdy říká kanadská nebo americká. Roste na větších keřích a lze ji pěstovat na záhonech a na plantážích. Pokud máte zahrádku, můžete si tak s trochou snahy vypěstovat i své vlastní borůvky.

borůvky

Ovoce je to velmi dobré, a tak se určitě nestane, že byste se potýkali s problémem, jak úrodu zpracovat. I přesto si můžete udělat chutný džem anebo si pár plodů usušit na zimu. Kvalitní sušené borůvky si můžete i zakoupit. Jsou stejně dobré a prospěšné jako plody v čerstvém stavu.

Plody k sušení se sklízí v plné zralosti, a proto mají silnou a příjemnou chuť.

Borůvky jsou nízkokalorické plody. 100 gramů výrobku obsahuje 25 Kcal. Plody jsou tedy vhodné jako součást dietního jídelníčku. Borůvky obsahují taniny, cukry, minerální soli, flavonoidy, vitamín A a C a vitamíny řady B.

borůvky1

Pro své vlastnosti se borůvka používá při poruchách krevního oběhu. Díky přítomnosti vitamínu A, C, B1, B2, B3 a minerálních solí vápníku, fosforu, železa, sodíku a draslíku, má borůvka vynikající antioxidační vlastnosti, které brání tvorbě volných radikálů zodpovědných za buněčné stárnutí. Toto drobné ovoce obsahuje také látky, které zlepšují zrak, a to hlavně při špatných světelných podmínkách. Plody mají antiseptický účinek, který se dá využít při léčbě průjmů a zánětů močového měchýře. Borůvkové listy chrání před cukrovkou a vysokým tlakem a dezinfikují močové cesty.

Velice oblíbený je borůvkový džem, uplatňující se jako regulátor střevních potíží. Podobně lze využít i sušené borůvky, ze kterých se udělá odvar. Stačí dát 3 polévkové lžíce do litru vody a během dne popíjet. ze sušených borůvek si můžete vyrobit i tinkturu. Ta se používá ke zlepšení zraku, stimulaci trávení a ke zlepšení krevního oběhu. Při nákupu borůvek vybírejte ovoce v BIO kvalitě.

Nezařazené