Křeček je poměrně nenáročné malé zvířátko, které toho až tolik nevyžaduje. Základní výbava pro křečka vám neudělá žádný extra velký boom v rozpočtu.
Vybíráme druh
Mezi nejznámější druhy chovných křečků patří křeček Džungarský, Syrský, Zlatý a Roborowský.
Děti vybírají samozřejmě podle sympatií, vy však byste o jednotlivých druzích měli něco vědět.
Křeček Džungarský je malý druh křečka. Není nijak náročný. Jeho pachy nejsou tak silné jako u některých větších druhů. Tyhle potvůrky velmi rádi utíkají ze svých výběhů. Snadno vám proklouzne mezi prsty.
Křeček Roborowský je velmi maličký křečík podobný Džungarskému. Je sice moc roztomilý, avšak se nedá ochočit jako jiné druhy. Je extrémně rychlý, a chytit ho kvůli pomazlení je téměř nereálné.
Křeček Zlatý patří mezi větší druhy. Miluje prolézačky a je velmi aktivní. Nesnáší záměrné probuzení, může vás kousnout, když bude neplánovaně probuzen.
Křeček Syrský. Velký křeček, který působí jako medvídek. Povahou je blízky křečku zlatému. Musíte počítat s větší prostornou klecí.
Pořizujeme křečka
Křečka, ani žádné jiné zvíře, nepořizujte nikdy ve zverimexu. Volte pouze přímé chovatele. Ve zverimexu nevíte o zvířátku vůbec nic. Odkud pochází, čím si musel projít, zda není z množírny, zda nemá nějaké nemoci. Většinou se jedná o vystresované zvířátko, které si bude těžko zvykat na kontakt se člověkem.
Výbavička
Klec by měla být dostatečně prostorná, vhodná k danému druhu. Dávejte pozor, aby jednotlivé příčky nebyly moc široké a křeček vám neutekl. Můžete pro začátek pořídit raději větší plastový box s dostatečným větráním.
Důležitá je hlavně napáječka na vodu a podestýlka (hobliny). Domeček buďto kupte, nebo ho můžete vyrobit. Například rozpulte kokosovou skořápku, a do jedné poloviny vyřízněte otvor, aby tudy křeček mohl prolézt. Můžete dát do domečku například trochu sena.
Misky jsou vhodné spíše keramické, plast by křeček nejspíše ohlodal.
Můžete křečku pořídit různé prolézačky a aktivní prvky. Někteří křečci se dokonce dokážou naučit chodit na toaletu na určité místo. Existuje tedy i mini zachůdek pro křečky.
Velmi vhodný je křeččí kolotoč, kde se křeček může vyřádit.
Klec umístíme do teplé místnosti bez průvanu. Počítejte s tím, že křeček je noční tvor. Bude vás budit, proto není vhodné umístit klec do ložnice a v její blízkosti.
Jídelníček křečka
Základní křeččí potravou je směs různých semínek, oříšků a zrní, kterou koupíme v chovatelských potřebách. Přimíchejte do ni i ovesné vločky. Zelenina: salát, mrkev, okurek, čínské zelí, kukuřice, kedluben, a podobně. Milují listy pampelišky a jetele. Ovoce jim většinou také chutná, ale lehce z něho přibírají na váze. Dávejte je občas. Křeček potřebuje bílkoviny. Měli byste mu alespoň občas dopřát sušeného červíka.
Do klece umístěte i větší dřívka k hlodání.
Kolektiv
Křeček je samotářské zvířátko, kde společnost nepotřebuje. Pokud se rozhodnete chovat více křečků, musíte být opatrní. Málokdy se snesou.