Vlasy – koruna krásy

Možná jste se právě rozhodla skoncovat s vlasovou kosmetikou plnou syntetických konzervovadel, uhlazovacích ingrediencí a dráždících detergentů a obnovit krásu svých vlasů přírodní cestou. Je to dlouhá cesta a nestačí jen vyhodit z poličky v koupelně kosmetiku s parabeny, silikony nebo sulfáty a nakoupit přírodní produkty.

blond vlasy

Začněte správnou a šetrnou péčí o své vlasy. Při mytí používejte vlažnou vodu a při oplachování studenou, protože chladná voda vlasové vlákno uzavře. Sušte je nejlépe na vzduchu; pokud se neobejdete bez fénu, nastavte ho na nejnižší teplotní stupeň a fénujte rychle po jednotlivých pramenech. Vyhýbejte se žehlení vlasů i chemickým procedurám jako je barvení, zesvětlování, keratinové kůry či trvalá ondulace. Pravidelně si nechávejte stříhat roztřepené a vysušené konečky vlasů. Průběžně je můžete regenerovat kokosovým nebo ricinovým olejem.
přičichnutí k řůži

Zdravé vlasy jsou odrazem zdravého stravování. Jezte stravu bohatou na bílkoviny, zdravé tuky, vitaminy a minerály. Konzumujte hodně ořechů, mandlí, pivovarských kvasnic, ovesných vloček, tím zásobujete organismus vitaminy B a E. Prospěšný je kopřivový čaj pro dodání minerálních látek, zvláště křemíku, který zpevňuje vlasové vlákno. Pijte hodně vody, neboť dehydratace se projeví i na stavu vašich vlasů. Vynechejte z jídelníčku sladkosti včetně slazených nápojů a pečivo z bílé mouky.

Jak ovlivnit kvalitu a vzrůst vlasů přírodními prostředky? Blahodárně na ně působí odvar z kopřiv nebo kořene lopuchu. Kopřivový zápar připravíte jednoduše: hrst čerstvých kopřiv přelijete půl litrem vroucí vody a necháte několik hodin louhovat, poté scedíte a používáte k oplachu po každém umytí vlasů. Nálevy z kopřiv jsou vhodné pro mastné vlasy. Podobně jako odvar z kopřiv působí nálev z lopuchového listu, mateřídoušky a rozmarýnu v poměru 1:1:1. Vaříte 15 minut a necháte odstát dalších 10 minut, pak tekutinu vmasírujete do pokožky hlavy. Vlasy opláchnete a proceduru opakujete ještě jednou.

Tinktura z kopřivové natě a alkoholu, přecezená a naředěná vodou působí jako vlasové tonikum proti lupům, pro růst vlasů a také proti jejich vypadávání. Stejný účinek má extrakt z řeřichy a alkoholu. Výtažek vetřený do pokožky hlavy posílí vlasové kořínky a zabrání padání vlasů.

Vynikající vlasové tonikum pro regeneraci je březová voda, která dodává vlasům svěžest a lesk. Získává se z mladých kmínků bříz, do kterých se zjara navrtá otvor a unikající míza se zachytává v nádobce. Používá se tak, že po umytí vlasů se šťáva vmasíruje do pokožky hlavy. Tuto kůru se doporučuje dělat obden.

Vyššího lesku vlasů dosáhnete, opláchnete‑li si občas vlasy po umytí roztokem vody s jablečným octem. Stačí polévková lžíce do hrnku vody, odstraní nánosy z vlasů a zvýší lesk. Podobně působí směs piva a vody v poměru 1:3, kterou necháte působit na vlasech 5 minut a opláchnete čistou vodou. Odvar z heřmánku zase navrací lesk přírodním blond vlasům.


Nezařazené