Začarovaný kruh kvůli hypotéce!

Jak bylo uvedeno, z důvodu předcházení kolapsu na hypotečním trhu, vydala ČNB doporučení bankám, nevydávat hypotéky na více, než 80 % z hodnoty nemovitosti. Pokud jste dobří vyjednávači či máte opravdu dobré příjmy a celkovou bonitu, můžete se dostat až na 90% hypotéku.  Při dnešních cenách bydlení je však takřka nemožné s těmito podmínkami na hypotéku dosáhnout.
zasněžená Praha.jpg
Protože se stále ještě vyplatí, při uvážení výše nájmů, hypoték a úrokokvých sazem, bydlet ve vlastním, jde spoustu lidí hledat řešení náhradní, kterému se říká hypotéka na sílu. Musí si pak 10 až 20 % z ceny nemovitosti půjčit jinde. Ať už vyřeší situací překlenovacím úvěrem, půjčkou od rodiny či přátel nebo jinou nebankovní půjčkou. Někteří volí v posledních měsících nebankovní finanční domy i pro celou hypotéku. I když se zde mohou úroky pohybovat na vyšších úrovních, než v bankách, stále se vyplatí celkově tato hypotéka, oproti klasickým podnájmům.
·         Praha
Podle průzkumů, které jsou dostupné veřejnosti, je v momentální situaci běžné, že, když si v Praze budete chtít pořídit průměrný být o rozloze cca 65 m2 , musíte mít našetřeno na to, abyste dosáhly na hypotéku podle nové regulace ČNB, nejen na poplatky spojené s hypotékou, ale také těch 20 % z hodnoty nemovitosti, milion korun. V hlavním městě takový byt stojí totiž přibližně čtyři miliony korun.
·         Pardubice
Například v Pardubicích pořídíte 3+1 v panelákovém domě průměrně za dva a půl milionu korun. To znamená, že byste měli mít našetřeno přibližně šest set tisíc korun, abyste mohli poplatit poplatky související s koupí bytu a zřízením hypotéky a k tomu měli těch 20 % z hodnoty nemovitosti.
zámek pardubice.jpg
V kontextu výše hypoték, peněz, které stojí zřízení hypotéky, dále peníze kolem koupě nemovitosti (odhad, zápis do katastru nemovitostí atd…) a toho, kolik se průměrně vydělává v Pardubicích či Praze, je evidentní, že pro některé je prostě jedinou variantou, vzít si půjčku na to, abyste dostali další půjčku, tedy hypotéku.
V každém případě není zatím jasné běžnému obyvatelstvu, jestli naopak tato cesta zvolená ČNB zabrání špatnému vývoji na hypotečním trhu.